İlgisizliklİK ve Duygusal İhmal

Evlilikte duygusal ihmal- var olan eşin yokluğu eşlerden birinin diğerine yakınlık, sevgi, şefkat, ilgi göstermemesi durumudur. 
Duygusal ihmal eşin duygusal durumunu destekleyici davranışların tamamen bırakılması, eşe yönelik destekleme sorumluluğu yokmuş gibi umursamaz davranılması söz konusudur. Onun iyi hissetmesini sağlayan davranışları kesip ona iyi gelecek sözleri söylemeyi durdurarak duygusal anlamda eş desteğini çeker.

Sağlıklı ve mutlu ilişkiler incelendiğinde duygusal ihmalin bulunmadığı görülür. Duygusal ihmal ilişki kalitesini bozarken kişide de ciddi psikolojik yaralara sebep olabilir. Yaşamdan aldığı zevki azaltıp, öfke, değersizlik, sevilmeme hissi, suçluluk hissetmesine sebep olabilir.

Eşler Birbirlerine Nasıl Duygusal Destek Verebilir?

Duygusal desteğin biçimlerini genel olarak ifade edersek sarılmak, dokunmak, öpmek, göz teması kurarak onu dinlemek, değerli olduğunu hissettirmek, önem verdiğini gösteren davranışlarda bulunmak, yardım etmek, onunla birlikte zaman geçirmek, onu anladığını göstermek, empati yapmak… ve daha bir sürü benzer davranışlar…

Sevginizi açıkça gösterin: Sevginizi sözlerinizle ve davranışlarınızla ifade etmekten asla vazgeçmeyin. Sevmek ve sevildiğini bilmek herkes için öncelikli bir ihtiyaçtır. Evliliklerde yapılan en büyük hata bir süre sonra eşlerin birbirlerine sevgilerini ifade etmeyi bırakmalarıdır. Eşinize onun sevgi dilini kullanarak onu sevdiğinizi anlatmayı hiç bırakmayın.

Değer verdiğinizi hissettirin: Eşinizi beğendiğinizi, ona değer verdiğinizi, saygı duyduğunuzu gösterin. Düşüncelerine değer verin ve onu yargılamadan dinleyin, onaylayın, takdir edin, asla başkalarıyla kıyaslamayın ve kesinlikle aşağılamayın. Eşinizin duygu ve düşüncelerini anlamak için empati yapın. Üzgün, tedirgin, gergin olduğunda onunla konuşarak neler hissettiğini anlamaya çalışın.

Değiştirmeye çalışmayın: Hiç kimse mükemmel değildir. Her insanın iyi ve kötü yanları, olumlu ve olumsuz özellikleri olabilir. Eşinizin olumsuz özelliklerine değil, olumlu özelliklerine ve iyi yanlarına odaklanın. Olumsuz özelliklerine tolerans göstererek, oluşabilecek anlaşmazlıkları ve çıkabilecek tartışmaları önlemiş olursunuz.

Sır saklamayın: Eşinize asla yalan söylemeyin ve ondan hiçbir şey gizlemeyin. Evliliğin temel direklerinden biri güvendir. Eşinizin güvenini sarsacak her türlü söz ve davranıştan kaçının. Güven bir kez sarsıldığında, yeniden eskisi gibi sağlam olması çok zordur.

Öfkenizi kontrol edin: Sinirlendiğinizde eşinizi kıracak herhangi bir söz sarf etmemek ya da ona zarar verecek bir davranışta bulunmamak için öfkenizi kontrol altında tutun. Eğer öfkenizi kontrol edemiyorsanız sakinleşene kadar eşinizin yanından uzaklaşın.

Özür dileyin: Yaptığınız hataları olgunlukla kabul edin ve özür dileyin. Ama dileğiniz özrü o hatayı bir daha yapmamak için verdiğiniz bir söz olarak kabul edin ve hatalarınızı tekrarlamamak için çaba gösterin.

Sorumlulukları paylaşın: Ortak yaşamın tüm sorumluluklarını ve yapılması gereken işleri adil bir biçimde paylaşın. Evliliğin ve günlük yaşamın tüm yükünü eşinizin omuzlarına yüklemeyin.

Birbirinize özel zaman ayırın: Eşinizle baş başa zaman geçirmek için fırsatlar yaratın. Birlikte daha fazla şey paylaşmaya, ortak zevkler yaratmaya çalışın. Gelecekte hatırlamaktan mutluluk duyacağınız güzel anılar inşa edin. Birlikte yapmaktan hoşlanacağınız spor ya da hobi faaliyetleri bulun.
Kendinize de özel yaşam alanı yaratın: Eşinizin ve sizin sadece evliliğinize adanmış tek bir yaşamınız olmadığını, kendinize ait de bir yaşamınız olduğunu unutmayın. Her ikiniz de bireysel ilgi alanlarınıza ve hobilerinize zaman ayırın.

Cinsellikte uyumu yaşayın: Mutlu bir evlilik için gerekli olan duygusal birlikteliğin yanı sıra, düzenli ve sağlıklı bir cinsel birlikteliğin de olması gerekir. 

WeCreativez WhatsApp Support
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?