Doğum Koçluğu

Doğum koçu, anneyi ve çevresindeki kişileri hamilelikten itibaren doğuma ve doğum sonrasına hazırlar ve doğumda olabilecek her durum için yanınızda yer alır ve sizlere destek olur. 

Doğum koçluğu, doğum esnasına yaklaşmış olan anneler için rahatlatıcı yardımlarda da bulunmaktadır. Masajlar, nefes egzersizleri, meditasyonlar, aromaterapi gibi anneyi rahatlatacak yöntemler denenmektedir. Gerekli olduğu durumlarda bu yöntemler babaya da öğretilerek, anne ve babanın bu süreçte daha derin bir bağ kurması sağlanır. 

Doğum Koçluğu Ne Kadar Sürer?

Doğum öncesi, doğum anı ve doğum sonrası bir anne doğum koçluğu alabilir. Bu sürecin her anında anneye destek olmak ve doğum ile ilgili gerekli eğitimlerin verilmesini sağlamak doğum koçunun görevidir. Doğum esnasında, öğretilen yöntemlerin stres yapmadan kullanılmasını sağlamak ve annenin yanında destek olmak adına yer alır. Doğum sonrası doğum koçluğu ise doğru bebek bakımı, bebek ile anne arasındaki ilişki, emzirme, süt oluşumuna dair bilgiler gibi eğitimler verilir. Doğum sonrası annenin en fazla destek almak istediği dönemlerden biridir. Bu dönemde doğum koçunuz sizi yalnız bırakmayarak, doğru eğitimler ile yanınızda yer alacaktır. 

Doğum koçluğu, doğumun yaklaşması ya da doğuma esnasında gerekli olan nefes egzersizlerinin, normal doğum ise doğru ıkınma yöntemlerini ve derin gevşeme yöntemlerinin eğitimini vermektedir. Bu yöntemler doğum süresini daha da kısaltarak, annenin kendini fazla zorlamadan doğum yapmasına olanak sağlar. Aynı zamanda daha hızlı ve daha az müdahale ile doğum yapılması halinde bebek ile annenin bağı daha da güçlenmiş olur. 

WeCreativez WhatsApp Support
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?