Çocuklarda Tik Bozuklukları

Çocuklarda tik bozuklukları, 6-7 yaş ve sonrasında tikler de çocuklarda daha sık görülmeye başlar, hafif ve arada sırada oluşması çocuk için sorun oluşturmayabilir, ancak çocuğun uyumunu bozacak, işlevselliğini etkileyecek şiddette olması durumunda tedavisi için geç kalınmamalıdır.

Çocuklarda Tik Bozuklukları Belirtileri ve Tipleri

Çocuklarda tik bozuklukları kendisini çeşitli belirtilerle gösterir.

Genel belirtiler

  • Göz kırpma
  • Dişleri gıcırdatma
  • Buruna dokunma isteği
  • Nesnelere dokunma arzusu
  • Başı sallama ve omuzları silkme
  • Öksürme ve boğazı temizleme isteği
  • Burun çekme
  • Ağız hareketleri ( açma-kapama-germe )
  • Hareketleri taklit etme

Çocuklarda tik bozukluklarının tipleri;

Motor Tikler: Kas tikleri olarak bilinir. Kasların sürekli hareket ettirilmesidir. Örneğin, omuz silkme, göz kırpma v.b
Vokal Tikler: Fonik tik olarak da adlandırılmaktadır. Öksürme, burun çekme v.b gibi davranışlar. Uygunsuz söz ve davranışlarda bulunulması.
 
Çocuklarda Tik Bozuklukları ve Aile İlişkileri

Çocuklarda tik bozuklukları, ergenlikte çocuğun eski çocuksu özelliklerinden yavaş yavaş sıyrıldığı, hızlı bir beyin yapılanmasına girdiği ve yetişkinliğe adım atmada kilit önem taşıyan bir dönemdir.

Çocuklarda tik bozuklukları, ergenlik döneminde çocuklar bedenen olduğu kadar, zihinsel ve davranışsal olarak da değişirler. Duygularını daha yoğun yaşamaya, onları kontrol etmekte zorlanmaya başlarlar. Kendilerinin ayrı bir birey olduğu ve bir kimlik geliştirmek durumunda oldukları bir döneme girerler. Anne ve babalar için de bu yeni ergene alışmak zor olabilir, küçük ve kontrol edebildikleri, sözlerini dinleyen çocuklarının asileştiğini, yalnız kalmak istediğini ve kendilerinden uzaklaştığını fark edebilirler.

Aslında bu dönem beynin yeniden yapılanması nedeniyle çocuğun birçok değişim yaşadığı bir dönemdir ve aile bu değişimlere hazırlıklı olmak durumundadır. Anne ve baba bu dönemde neler yapmaları gerektiğini öğrenmek için çocuklarıyla birlikte bir değerlendirme ve bilgilendirilmeden geçmek isteyebilirler.

Çocuklarda tik bozuklukları tedavisinde uzmanın aile ile işbirliği çok önemlidir. Çocuklarda tik bozuklukları tedavi edilebilir bir rahatsızlıktır.

WeCreativez WhatsApp Support
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?