Evlilik Öncesi İlişki Danışmanlığı

İlişki danışmanlığı, birbirini seven iki insanın, sağlıklı bir ilişki sürdürmesini sağlayan psikolojik destek çalışmasıdır. Boşanmaların, aile içi şiddet olaylarının ve mutsuz evliliklerin sayısı her geçen gün artıyor. Çiftler arasında sağlıklı ve tatminkar ilişkilerin kurulamaması çatışmaların ortaya çıkmasına neden oluyor. Mutlu bir aile olma yolunda çiftler kendi başlarına yetersiz kalıyorsa, profesyonel destek almaları büyük önem taşıyor. Evlilik öncesi danışmanlık hizmetleri, çiftlerin birçok açıdan birbirlerine uyumlarını değerlendirerek farkındalık kazanmalarını ve mutlu bir birlikteliğe adım atmalarını hedefliyor. İlişki danışmanlığı ise çiftler arasındaki sağlıklı ilişkinin sürdürülmesine fayda sağlıyor.

Evlilik Öncesi Danışmanlık

Evlilik öncesi danışmanlık hizmetinde, çiftlerin birçok açıdan uyumlu olup olmadıkları değerlendirilir. Bunların başında da aile yapıları gelir. Aile içi dinamikler, mitler, tabular önemlidir. Ailelerin çocuklarını nasıl yetiştirdikleri belirlenir yani yetişme tarzları ortaya konulur. Bunun yanında eğitim süreçleri, kültürel ve mesleki uyumları, inançları, kişilik uyumları, değerler sistemi, cinsel uyumları incelenir. İleride yaşanabilecek sorunlar belirlenir ve ortadan kaldırmak için gerekli çalışmalar yapılır. 

Evlilik öncesi danışmanlığın amacı; çiftlerin birbirleri hakkında farkındalık kazanarak daha sağlıklı ve sağlam bir şekilde evliliğe adım atmalarını sağlamaktır.

İlişkilerdeki problemin kaynağı nedir?

İlişkilerdeki problemlerin kaynakları; insanların yaşamını sağlıklı sürdürebilmesi için gerekli olan fizyolojik ihtiyaçların karşılanmaması dışında; güven, sevilme, ait olma, önemsenme, değer verilme, kabul edilme, beğenilme, güçlü olma, doğal yada spontane olma, eğlenebilme, özgür olma, hayatta anlam bulabilme gibi temel ihtiyaçlarını da yeterince tatmin edememe yatmaktadır. Bunun sonucunda öfke, hırs, kavga, kırgınlık gibi negatif duygular ön plana çıkar. Bunlar gerçekten dayanılması zor ve acı veren duygulardır.

İlişki Danışmanlığı Nedir?

Birbirini seven iki insanın, sağlıklı bir ilişki sürdürmesini sağlayan psikolojik destek çalışmasıdır.

Bir ilişkinin doyumu, karşı tarafın ihtiyaçlarının ne oranda giderildiği ile ölçülür. Normal olarak eşler, birbirlerinin ihtiyaçlarını karşılayıp, giderebilir durumda olmalıdır. Sadece biri verici olursa ya da her ikisi de birbirinden beklerse bıkkınlık ve uzaklaşma meydana gelir.

Uzmanın görevi, tarafların kendilerine, karşı tarafa ve ilişkilerine daha farklı ve olumlu bakmalarına yardımcı olmaktır. Eksilen sevgi, saygı, güven, bağlılık ve destek duyguları onarılmaya çalışılır.

Kadın ve erkek ilişkisi varoluşsal bir ihtiyaçtır. İlişkisini sağlıklı yürüten bir bireyin özgüveni yükselir ve toplum içerisinde varlığını ve verimliliğini sürdürebilir.

WeCreativez WhatsApp Support
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?